Статті

Чим відрізняється КТ від МРТ?

Детальна інформація про відмінності комп'ютерної томографії (КТ) магнітно-різнансної томографії (МРТ). Що краще? Переваги та недоліки методів.

КТ (комп’ютерна томографія) та МРТ (магнітно-резонансна томографія) використовуються для діагностики та визначення стану головного мозку, внутрішніх органів, судин, м’яких таканів, суглобів, стадії раку. Багато людей не знають, у чому різниця між цими двома методами чи чому один може бути обраний замість іншого.

У чому відмінність КТ від МРТ?

Що показує комп’ютерна томографія?

Комп’ютерна томографія використовує рентгенівські промені для створення докладних зображень органів, кісток та інших тканин. Людина лежить на столі, який рухається через скануючий кільце, схоже на великий пончик. Зібрані дані можуть бути об’єднані у тривимірні зображення. Знімки МРТ показують аномалії як у кістках, так і м’яких тканинах, такі як пневмонія в легенях, пухлини в різних органах або переломи кісток.

Що показує МРТ?

МРТ також створює докладні зображення областей усередині тіла, але для створення зображень використовуються радіохвилі та потужний магніт. Людина також лежить на столі, який переміщається у пристрій у формі пончика, але пончик набагато товщий. Так само зображення МРТ можуть показати різницю між нормальною та хворою тканиною.

Які переваги комп’ютерної томографії?

За допомогою комп’ютерної томографії можна створити зображення майже всього тіла, від шиї до стегон, за кілька секунд. КТ неймовірно корисні для діагностики та визначення стадії раку та контролю за ефективністю лікування. КТ дуже ефективно для обстеження всього тіла, щоб знайти місця, де рак поширився, наприклад, легені, печінка чи кістки. Це звані метастази. Найчастіше КТ є першим вибором визначення стадії раку. Крім раку, комп’ютерна томографія часто використовується для візуалізації переломів кісток та пошуку внутрішніх кровотеч або тромбів, травм хребта та головного мозку та інших станів.

Які переваги МРТ?

Де МРТ справді чудова, то це у виявленні певних захворювань, які не може виявити комп’ютерна томографія. Деякі види раку, такі як рак передміхурової залози, рак матки та деякі види раку печінки, майже невидимі або їх дуже важко виявити при комп’ютерній томографії. Метастази в кістки та головний мозок також краще видно на МРТ. Ця візуалізація також використовується для багатьох цілей, не пов’язаних з раком, включаючи травми м’яких тканин або суглобів, а також травми або захворювання внутрішніх органів, включаючи мозок, серце та органи травлення.

Які деякі недоліки кожного методу візуалізації?

Оскільки в КТ використовується іонізуюче випромінювання, вони можуть пошкодити ДНК і трохи підвищити ризик розвитку раку. У МРТ не використовується іонізуюче випромінювання, тому немає проблем із підвищенням ризику розвитку раку.

Процедура МРТ сканування займає набагато більше часу, ніж КТ.

МРТ вимагає, щоб людина нерухомо лежала в замкнутому просторі протягом приблизно 20–40 хвилин, що може вплинути на деяких людей, які страждають на клаустрофобію. До того ж процедура МРТ сканування є досить шумною.

Також існують протипоказання для МРТ обстеження, якщо у пацієнта є медичні імплантати, такі як кардіостимулятор, стимулятор мозку або інші електронні та металеві пристрої.

Як лікарі вирішують, який метод сканування необхідний для пацієнта?

Зазвичай лікар приймає рішення про призначення КТ або МРТ дослідження в індивідуальному порядку залежно від фізичного стану пацієнта, області або органів сканування, а також цілей діагностики.

Інформація та запис на прийом