Надаємо знижку 10% на безконтрастні обстеження та 5% з контрастуванням МРТ у суботу та неділю. Знижка діє протягом квітня 2024 року у Києві, Ірпені, Броварах.
Знижка не сумується з іншими акційними пропозиціями клініки!
Статті

Що означає термін "УЗД"

Ще одним видом досліджень людського тіла є УЗД. УЗД - скорочення від слів "ультразвукове дослідження". УЗД являє собою неінвазивний (безконтактне) дослідження організму людини за допомогою ультразвукових хвиль. Найсучаснішим видом УЗД є доплерографія.

Історія УЗД

Історія УЗД почалася більше 40 років тому, так що можна вважати, що цей вид діагностики ще досить “молодий”. Перша спроба виготовити фонограми людського тіла була зроблена в 1942 році.

Першопрохідцем в історії УЗД був німецький вчений Дуссіле, який пробував висвітлювати ультразвуковим пучком людське тіло, при цьому не забуваючи вимірювати інтенсивність пучка, що пройшов через тіло. Відомо, що цю методику він перейняв у Мюльхаузера. У 1933 році Мюльхаузер запатентував першу систему ультразвукового дослідження.

Також відомо, що спочатку 50-х років американські вчені Уїлда і Хаурі вперше і досить успішно застосували ультразвук в клінічних умовах. Свої дослідження вони зосередили на мозку, так як діагностика за допомогою рентгенівських променів не тільки складна, але і небезпечна.

Технологія УЗД

УЗД являє собою дослідження за допомогою ультразвукових хвиль стану органів і тканин. Хвилі, проходячи через тканини і кордони між ними, відображають ультразвук, що і дозволяє формувати зображення внутрішніх органів. Воно створюється за допомогою фіксованих, отриманих датчиком змін – відображень звукових хвиль. Як відомо, існує кілька видів ультразвукового дослідження. Це може бути сканування, УЗД і доплерографія (заснована на принципі Доплера – зміна довжини хвиль, які відображаються).

Можливості та переваги УЗД

У наш час ультразвукове дослідження УЗД вже не бути новинкою і часто використовується майже в усіх областях медицини. Вважається, що воно є абсолютно безпечним, так як в ньому повністю відсутня навіть натяк на радіацію.

Ще однією перевагою УЗД вважається можливість багаторазового застосування навіть протягом одного дня без шкоди для пацієнта. Так само треба враховувати те, що УЗД – це неінвазивний метод. Його використання проходить без порушення цілісності шкірних покривів і введення токсичних контрастних речовин.

Наступною перевагою УЗД є висока інформативність, що дає можливість досліджувати як окремі органи, так і групи органів, стан тканин і т.д. На сьогоднішній день УЗД можна назвати досить доступним, дешевим, швидким і безболісним методом дослідження.

Протипоказання УЗД

Направлення на УЗД дається лікарем. Перш ніж йти на обстеження, потрібно проконсультуватися у лікаря. Протипоказаннями є піодермія (гнійні зміни на шкірі), інфекційні захворювань (ВІЛ, вірусний гепатит та ін.), Наявність відкритої рани, свищів в області досліджуваного органу. Для забезпечення найбільшої результативності ультразвукового обстеження пацієнту необхідно зробити деякі підготовчі заходи. З метою зменшення газоутворення слід протягом кількох днів дотримуватися певної дієти.

Види УЗД досліджень

Для створення зображення при УЗД використовуються хвилі високої частоти. Вважається, що УЗД безпечно для вагітних і дітей, так як цей метод не пов’язаний з використанням радіації. Під час дослідження на шкіру пацієнта наноситься гель, який сприяє переміщенню датчика над потрібної областю. Далі комп’ютер обробляє сигнал і виводить його на екран у вигляді зображення. УЗД ділиться за специфікою обстеження. Одним з найбільш часто запитуваних видів УЗД являетсяУЗІ судин. Доплерографія на сьогоднішній день це один з найбільш точних, незамінних і популярних видів дослідження артерій і вен з використанням судинного ультразвуку, так само іменованого Доплера. Доплеровське УЗД (імпульсна і кольорове потокове) використовується на додаток до стандартного УЗД. На Доплера вени досліджуються на предмет наявності тромбозу, артерії можуть бути просканувати з метою пошуку звуження, що можливо, наприклад, при атеросклерозі, і зазвичай спостерігається в сонних артеріях шиї. Цей метод дослідження судин єдиний в своєму роді, тому що дозволяє не тільки чітко і точно досліджувати стан судин, але і виявити наявність хвороб судин. Так само за допомогою УЗД можна провести багато інших досліджень, таких як: УЗД черевної порожнини. При обстеженні черевної порожнини досліджується стан жовчного міхура, печінки, селезінки і нирок. Саме УЗД з небувалою легкістю може визначити наявність каменів, кіст і новоутворень в жовчному міхурі. УЗД щитовидної залози. Дозволяє оцінити розміри часток щитовидної залози. При обстеженні також видно вузли в щитовидній залозі. УЗД нирок. Цей вид УЗД спеціалізується на виявленні кіст і пухлин, які можуть утворитися в нирках. Так само УЗД нирок проводиться для виключення такого роду хвороби як ниркова гіпертонія. Показаннями до УЗД нирок також є біль у ділянці нирок, сечокам’яна хвороба і безпосередньо призначення лікаря. УЗД при вагітності. УЗД можна вважати одним з небагатьох безпечних, точних і недорогих методів дослідження плода. УЗД стало стандартним методом діагностики при вагітності і грає важливу роль у спостереженні за кожною вагітною жінкою.

Доплерографія судин або УЗДГ

Дуплексне сканування або ж доплерографія – це дослідження судин головного мозку та шиї. Доплерографія є найбільш сучасний і точний метод ультразвукового дослідження, що поєднує в собі традиційне ультразвукове дослідження з ультразвуковим дуплексним скануванням. Дуплексне сканування абсолютно безболісно і не вимагає спеціальної підготовки. У доплерографії немає ніяких протипоказань, вікових обмежень і побічних ефектів. Саме УЗДГ дає можливість отримати чітке і точне зображення структури кровоносних судин. Під час доплерографії «згусток» хвиль ультразвуку проходить до самої граничної межі судини, одночасно дозволяючи відображатися хвилях від його стінок. Відображення хвиль від стінок дає зображення, яке відображається на екрані самого апарату УЗД. Цікаво, що зображення набуває тільки чорно-білі тони з кольоровими ділянками, що характеризують рух крові в судинах. На відміну від звичайного УЗД, УЗДГ показує рухомі об’єкти. Так само ультразвукова хвиля при доплерографії судин відбивається від рухомих еритроцитів. Доплерографію варто проводити при скаргах на головний біль, запаморочення, втрату свідомості, шум у вухах, зниження пам’яті, неможливість сконцентруватися, безпричинне стан тривоги і занепокоєння. Причиною цього може бути порушення кровообігу в судинах голови і шиї. При перших проявах одного або декількох симптомів необхідно терміново пройти доплерографію судин голови та шиї (тільки з призначення лікаря), тому що відсутність лікування може привести до серйозних ускладнень. Сама процедура УЗД судин є абсолютно безболісною. Пацієнт не потребує спеціальної підготовки перед процедурою доплерографії. Обстежуваного УЗДГ пацієнта укладають на кушетку в зручну позу, при цьому його голова трохи піднята. При процедурі дослідженні судин лікар використовує датчик, який змащує спеціальним гелем для більш зручного і легкого просування апарату по шкірі пацієнта. Отримана УЗДГ датчиком інформація перетворюється апаратом в цифровий сигнал і відображається на екрані монітора. Процедура дуплексного сканування триває близько півгодини. У нашому медичному центрі Ви можете зробити доплерографію на сучасному обладнанні фірми Тошиба (Японія). Переваги доплерографії у нас: краще співвідношення «ціна – якість», час роботи, можливість пройти доплерографію без черги за попереднім записом.

Інформація та запис на прийом